T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADANA / YÜREĞİR - Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Haberler

Ock

Geçen yıl Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen bu yarışma 14-18 Haziran 2021 tarihlerinde Şanlıurfa ilinde Covid-19 salgını tedbirleri ile sadece ulusal düzeyde ve seyircisiz olarak yapılacaktır. Bu yarışmamızda belirli kategorilerde derece yapanlar TEKNOFEST 2021 Robotik Yarışmasına da katılma hakkı elde edecektir.Yarışma ödüllüdür. Yarışma başvuruları için  http://robot.meb.gov.tr/ sayfasını ziyaret ediniz.

Ock

''Okula Duyulan Özlem'' konulu yarışmada 2. olan öğrencimiz Pınar AŞİKAR bugün düzenlenen tören ile ödülünü, İlçemiz Kaymakamı Sayın Oğuzhan Bingöl'den aldı. Yarışmaya katılan okullarımızın eserleri sergilenerek, İlçe Kaymakamımız Sayın Oğuzhan BİNGÖL, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat ÇELİK ve  yarışmaya katılan diğer okul müdürlerimiz tarafından sergideki eserlerin incelemeleri yapıldı.

Sevgili öğrencimiz, Pınar AŞİKAR'a okulumuza yapmış olduğu bu anlamlı katkıdan dolayı teşekkür eder, daha nice başarılara imza atmasını temenni ederiz. Emeği geçen idarecilerimize ve öğretmenimize de teşekkür ederiz. 

Ock

''Okula Duyulan Özlem'' konulı resim yarışmasında ilçe ikinciliğini kazanan sevgili öğrencimiz, Pınar AŞİKAR'ı emeği ve başarısından dolayı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Ock

11-17 OCAK ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI

11-17 Ocak 2021 tarihlerinde Enerji Verimliliği Haftası ile ilgili etkinlikler düzenlenecektir.

Ock

Bugün okulumuz peronelinin katılımı ile İstiklal Marşı'mızı birlikte okuduk.

Ock

Okulumuz öğretmen ve öğrencilerinin birlikte oluşturdukları matölyemateryal çalışmamızı sizlerle paylaşıyoruz.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak matölyemateryal çalışmamız matpoliye ulaşabilirsiniz.

Ock

Gazi Mustafa Kemal'in 31 Ekim 1918 tarihinde Adana'ya gelerek, İskenderun'a çıkartma yapmayı planlayan İngiliz ve Fransızlara ateşle karşılık verileceğini belirtmesiyle, Kurtuluş Mücadelesi ateşinin Adana'da yakılması, biz Adanalılar için bir övünç kaynağıdır. Çanakkale Savaşı'ndaki ruh Kurtuluş Savaşı döneminde Adana'da canlanmış, Adanalı esaret altında kalmayı reddederek, yapılan bütün zulümlere başkaldırıp, 5 Ocak günü düşmana karşı başlattığı bağımsızlık mücadelesini kazanmıştır.

Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinde, Adana'nın çok önemli bir yeri vardır. Mustafa Kemal Atatürk, 15 Mart 1923 tarihinde devlet reisi olarak şehrimizi ziyaretlerinde, Kurtuluş Mücadelesi kararını Adana'da aldığını, "Bende bu vakayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur." sözü ile belirtmiştir. Türk milletinin zincirlerini kırarak elde ettiği bağımsızlığın temellerinin de Adana'da atıldığının bir göstergesidir.

5 Ocak günü kurtuluş bayramımızın yanında rahmetli Arif Nihat ASYA'nın Bayrak şiirini de edebiyatımıza kazandırmıştır. Adana'da 5 Ocak kutlamaları için akşam el-ayak ortalıktan çekilince, petrol lambasının yorgun ışığı altında, bayrağımıza sarınarak kalemi eline alır. Şafak sökerken, Bayrak şiiri hazırdır. O gece, şiiri nasıl yazdıysa, öylece kalır. Yani üzerinde ikinci bir defa oynama yapmaz. 5 Ocak kutlamalarında ilk defa Adana'da Saat Kulesinin yanındaki törende okunur.


BAYRAK

Ey, mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,

Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü!

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

 

Sana benim gözümle bakmayanın mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun yuvasını bozacağım.

 

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar.

Yurda ay yıldızın ışığı yeter.

 

Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün.

Kızıllığında ısındık,

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün,

Gölgene sığındık.

 

Ey, şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalan;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum, Senin dibinde öleceğim.

 

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:

Yeryüzünde yer beğen!

Nereye dikilmek istersen,

Söyle, seni oraya dikeyim!

 

Arif Nihat ASYA

Ara

Okulumuz öğrencileri ile birlikte yürüttüğümüz eTwinning Projesi kapsamında öğrencilerimizin oluşturduğu hikayeye aşagıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ara

'' Doğacaktır sana va'dettiği günler Hakk'ın...

Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın...''

İstiklal Marşı'mızın yazarı Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u vefatının 84. sene-i devriyesinde saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz... 

Ara

Matölye Projesinin Tanıtımı için Dijital Sergi

 Aşağıdaki linke tıklayarak dijital sergiyi ziyaret edebilirsiniz.

 

Ara

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenerek eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim yanında teknoloji ve bilgiye erişimin bu bireyler için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilerek toplumsal farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.

Unutmayalım ki engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde bizlere görevler düşmektedir. Bu nedenle her alanda onların yaşamlarını kolaylaştırmak, yılın her günü onları anlamak için her gün birlikte çalışalım.

Hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir ülkede hep birlikte yaşamı kucaklayalım.

Kas

24 KASIM ''ÖĞRETMEN''KONULU YARIŞMA ÖDÜL TÖRENİ

24 Kasım Öğretmenler Gününde  ''Öğretmen'' konulu kompozisyon yarışmasında önce ilçede daha sonra da ilde  3.cü olarak okulumuzun adını duyuran Müdür Yardımcımız Ayşegül HAZAR, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Veysel DURGUN'dan plaketini almıştır. Müdür Yardımcımız Ayşegül HAZAR'I okulumuz adına tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Kas

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Dünyanın her yanında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakâr ve en değerli varlığıdır.

Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır... (M.Kemal Atatürk) Öğretmenler Gününüz kutlu olsun.

Kas

COVİD-19 SALGIN SÜRECİNDE OKULUMUZDA TEMİZLİK VE HİJYEN ÇALIŞMALARI TEMİZLİK PERSONELLERİMİZİN TİTİZ ÇALIŞMASI İLE ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR.

Ağu

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN