T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADANA / YÜREĞİR - Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ADANA'YA GELİŞİNİN 98'İNCİ YILI KUTLU OLSUN!

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ADANA'YA GELİŞİ

     Atatürk, Büyük Zafer'den sonra, Başkomutan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak Güney Anadolu'ya ilk gezisini 1923 yılı Mart ayının ortalarında yaptı. 13 Mart 1923 günü Ankara'dan kalkan özel tren, Konya İstasyonu'nda kısa bir duraklamadan sonra, 15 Mart 1923 sabahı saat 10:00'da Yenice İstasyonu'na girdi. Yarım saatlik bir duraklamadan sonra, Adana'ya hareket edildi.
Atatürk, Adana'da coşkun gösterilerle karşılandı. Doğruca Hükümet Konağı'na geldi. Burada kısa bir süre dinlendi. Atatürk öğle yemeğini eşi Latife Hanım ile birlikte kaldığı Suphi Paşa Konağında yedi. Geceyi, eşi ve yaverleri ile birlikte, bugün Atatürk Müzesi olan Suphi Paşa Konağında geçirdi. 16 Mart 1923 günü Atatürk, Adana çiftçilerinin daveti üzerine Türk Ocağı'nda iki buçuk saat süren bir konuşma yaptı. 17 Mart sabahı Adana'dan ayrılarak Mersin'e hareket etti.

     19 Kasım 1937'de de, Doğu Anadolu Gezisi'nden dönüşte, Adana'ya geldi. Doğruca kendi adına düzenlenen parka geldi. Adanalılar, parka bir de Atatürk heykeli dikmişlerdi. Atatürk bir süre kendi heykeline baktı. Üzerinde Adana'ya ilk gelişinde söylediği: (Bende bütün bu vekayiin ilk hissi teşebbüs bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur) yazısını okudu. Daha sonra Kız Enstitüsü'nü, Milli Mensucat Fabrikası'nı da ziyaret ederek saat 13:00'te Adana'dan Ayrıldı.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 15.03.2021 - Güncelleme: 15.03.2021 13:17 - Görüntülenme: 77
Kaynak: http://adana.kutuphane.gov.tr/TR95956/ataturk.html
  Beğen | 2  kişi beğendi