T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADANA / YÜREĞİR - Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Haberler

Nis

Türk tarihinin büyük zaferi: Kut'ül Amare

Irak Cephesinde 29 Nisan 1916'da Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Kut'ül Amare Savaşı, Birinci Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Halil Paşa'nın, İngiliz birliklerini 29 Nisan 1916'da teslim almasının ardından, "Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale'de, ikinci zaferi burada görüyoruz" sözleriyle duyurduğu Kut'ül Amare Zaferi'nin 105'inci yıl dönümü kutlanıyor.

Irak Cephesi'nde 29 Nisan 1916'da Türk ordusunun kesin zaferiyle sonuçlanan Kut'ül Amare Savaşı, Birinci Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri olarak kabul ediliyor. Tümgeneral Charles Vere Ferrers Townshend komutasındaki İngiliz birliklerinin teslim alınmasıyla kazanılan bu zafer, Çanakkale'nin ardından Birinci Dünya Savaşı'nın "en büyük zaferi" olma niteliği taşıyor.

Nis

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Nis

''Cinnah Genç Yazarlar Ödülü'' kompozisyon yarışmasında Yüreğir İlçe genelinde ikinci olarak okulumuza bu gururu yaşatan öğrencimiz, Selay BAHAY'ı başarısından dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. 

Yarışmada emeği geçen idarecimize ve öğretmenimize de değerli katkılarından dolayı teşekkür ederiz. 

Yarışmaya katılan eserlere ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

Nis

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak Kovid-19' a karşı yapılan temizlik ve hijyen çalışmalarımız, okul personellerimizin katkısıyla hız kesmeden devam etmektedir. 

Mrt

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

18 Mart Çanakkale Zafer'imizin 106. yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şanlı destan yazan kahramanlarımızı, vatan uğruna toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle andığımız programın hazırlanması ve sunumunda emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Mrt

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

Milletimiz, mukaddes vatanımızın korunması için canlarını veren şehitlerini ve gazilerini hiçbir zaman unutmayacak, onların bıraktıkları kutsal mirasa, vatanımıza ve bayrağımıza onurla sahip çıkacaktır.

 

   

Mrt

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ADANA'YA GELİŞİ

     Atatürk, Büyük Zafer'den sonra, Başkomutan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak Güney Anadolu'ya ilk gezisini 1923 yılı Mart ayının ortalarında yaptı. 13 Mart 1923 günü Ankara'dan kalkan özel tren, Konya İstasyonu'nda kısa bir duraklamadan sonra, 15 Mart 1923 sabahı saat 10:00'da Yenice İstasyonu'na girdi. Yarım saatlik bir duraklamadan sonra, Adana'ya hareket edildi.
Atatürk, Adana'da coşkun gösterilerle karşılandı. Doğruca Hükümet Konağı'na geldi. Burada kısa bir süre dinlendi. Atatürk öğle yemeğini eşi Latife Hanım ile birlikte kaldığı Suphi Paşa Konağında yedi. Geceyi, eşi ve yaverleri ile birlikte, bugün Atatürk Müzesi olan Suphi Paşa Konağında geçirdi. 16 Mart 1923 günü Atatürk, Adana çiftçilerinin daveti üzerine Türk Ocağı'nda iki buçuk saat süren bir konuşma yaptı. 17 Mart sabahı Adana'dan ayrılarak Mersin'e hareket etti.

     19 Kasım 1937'de de, Doğu Anadolu Gezisi'nden dönüşte, Adana'ya geldi. Doğruca kendi adına düzenlenen parka geldi. Adanalılar, parka bir de Atatürk heykeli dikmişlerdi. Atatürk bir süre kendi heykeline baktı. Üzerinde Adana'ya ilk gelişinde söylediği: (Bende bütün bu vekayiin ilk hissi teşebbüs bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur) yazısını okudu. Daha sonra Kız Enstitüsü'nü, Milli Mensucat Fabrikası'nı da ziyaret ederek saat 13:00'te Adana'dan Ayrıldı.

Mrt

12 Mart 1921 İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 100. yılı okulumuzda düzenlenen törenle kutlandı. Törenin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen idareci, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Mrt

İstiklal Marşı'nın kabulü: 12 Mart 1921

İstiklal Marşı, Meclis kürsüsünde ilk defa 1 Mart 1921 günü Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey tarafından okunur; Çantay o günleri anlatırken şöyle der: 

Mebusların alkışlarından meclisin tavanları sarsılıyordu... Üstad ise mahcubiyetinden, başını kollarının arasına sokmuş, sıranın üstüne yumulmuştu.


Marşın resmi kabulü ise Meclis'in 12 Mart 1337 (1921) tarihli oturumunda gerçekleşmiştir. Akif'in şiirinin İstiklal Marşı olarak kabulüne dair birçok önerge verilmiştir.

En sonunda; 'bütün meclisin ve halkın beğenisini kazanan Mehmet Akif'in şiirinin tercihen kabulünü teklif eden' Karesi (Balıkesir) Milletvekili Hasan Basri Bey'in önergesi oylanarak kabul edilmiştir.

Diğer milletvekilleri tarafından 'milletin ruhuna tercüman olan ve meclisin kabulü ile resmî bir mahiyet kazanan İstiklâl Marşı'nın ayakta dinlenmek üzere, Maarif Vekili tarafından bir defa daha meclis kürsüsünden okunması' teklif edilmiştir.

Bütün üyeler ayağa kalkarak Hamdullah Suphi Bey'in okuduğu İstiklal Marşı'nı bir kere daha büyük bir coşku ve heyecan içinde dinlemiştir. 

Mustafa Kemal Paşa da marş okunurken sıraların önünde onu ayakta dinlemiş ve mütemadiyen alkışlamıştır. Daha sonraları ise İstiklal Marşı ile ilgili duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirecektir:

Bu marş bizim inkılâbımızı anlatır.

İstiklal Marşı'nda, İstiklal Davamızı anlatması bakımından büyük manası olan mısralar vardır.

Benim en beğendiğim bölümü ise;

'Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin İstiklal...'


Mecliste bütün bu olaylar yaşanırken Akif ise heyecan ve mahcubiyetinden Meclis'te duramamış, salondan ayrılmıştır. 

İstememesine rağmen muhasebeden çıkışı yapıldığı için ödül olarak verilen beş yüz (500) lirayı, fakir Müslüman kadın ve çocuklarına meslek öğreterek fakirliklerine son verme gayesi ile faaliyet gösteren 'Daru'l-Mesai' adlı hayır kuruluşuna bağışlamıştır.

Hâlbuki Akif, İstiklal Marşı'nı kaleme aldığı Ankara günlerinde, oldukça büyük maddî sıkıntılar içindedir.

Öyle ki, İstiklal Marşı'nın okunacağı gün, Meclis'e giderken yakın arkadaşı Hasan Basri Çantay'ın paltosunu ödünç almıştır. Öyle ki palto alacak parası yoktur.

Böyle olmasına rağmen o, asil duruşunu sürdürmeye devam etmiştir.


Allah bu millete bir daha 'İstiklal Marşı' yazdırmasın!

Böylece bir milletin yeniden diriliş ve kendine geliş marşını tarihe mal eden Akif; 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın' duasında bulunmuştur.

Mrt

Bir toplumun değişmesi, gelişmesi ve aile yapısı tamamen kadına bağlıdır. Bizler de bu değerli düşünceler eşliğinde, toplumumuzun mimarı olan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarız.

Şbt

Değerli öğretmenimiz, Zeynep ÖZDEMİR'e bugüne kadar yapmış olduğu değerli hizmet ve özverili çalışmalarından dolayı çok teşekkür eder, bundan sonraki yaşamında sağlık ve mutluluklar dileriz. Türk Milli Eğitimine yapmış olduğunuz başarılı ve özveri dolu çalışmalarınızın da unutulmayacağını belirtmek isteriz. Emeklilik yaşamınızın hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederiz.

 

Şbt

''HÜR YAŞARIM, BENDİMİ ÇİĞNER, AŞARIM'' sloganı ile İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Etkinlikleri Slogan yarışmasında okulumuzu temsil eden öğrencilerimizden Eylü FİDAN, yarışma sonucunda 3. olmuştur. Öğrencimizi, emek veren idareci ve öğretmenlerimizi tebrik eder, öğrencimize başarılarının devamını dileriz.

Şbt

Değerli Okul Müdürümüz Uğur ÖZEN'in başkanlığında, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı 2. döneminde gerçekleştirilecek aşamalı ve seyreltilmiş eğitim ile hibrit eğitim süreçlerinin uzaktan eğitim çalışmaları olarak nasıl planlanacağı konusunda, tüm idareci ve öğretmenlerimizin katılımı ile çevrim içi olarak 2. dönem toplantımızı gerçekleştirdik. 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı ikinci döneminin tüm idareci ve öğretmenlerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ederiz.

Şbt

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak ''OKULUM TEMİZ'' belgesini almış bulunmaktayız.''OKULUM TEMİZ'' belgesini,  okulumuza kazandırmış olan tüm idareci, öğretmen ve personelimize değerli katkılarından ve  çalışmalarından dolayı gönülden teşekkür ediyoruz.

Şbt

Değerli öğretmenlerimiz, Sarper Serkan AVCI ve Ümran ÇETİNKAYA'ya yeni görev yerlerinin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni eder, okulumuza yapmış oldukları değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.