T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADANA / YÜREĞİR - Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Haberler

Şbt

Değerli öğretmenimiz, Zeynep ÖZDEMİR'e bugüne kadar yapmış olduğu değerli hizmet ve özverili çalışmalarından dolayı çok teşekkür eder, bundan sonraki yaşamında sağlık ve mutluluklar dileriz. Türk Milli Eğitimine yapmış olduğunuz başarılı ve özveri dolu çalışmalarınızın da unutulmayacağını belirtmek isteriz. Emeklilik yaşamınızın hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederiz.

 

Şbt

''HÜR YAŞARIM, BENDİMİ ÇİĞNER, AŞARIM'' sloganı ile İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Etkinlikleri Slogan yarışmasında okulumuzu temsil eden öğrencilerimizden Eylü FİDAN, yarışma sonucunda 3. olmuştur. Öğrencimizi, emek veren idareci ve öğretmenlerimizi tebrik eder, öğrencimize başarılarının devamını dileriz.

Şbt

Değerli Okul Müdürümüz Uğur ÖZEN'in başkanlığında, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı 2. döneminde gerçekleştirilecek aşamalı ve seyreltilmiş eğitim ile hibrit eğitim süreçlerinin uzaktan eğitim çalışmaları olarak nasıl planlanacağı konusunda, tüm idareci ve öğretmenlerimizin katılımı ile çevrim içi olarak 2. dönem toplantımızı gerçekleştirdik. 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı ikinci döneminin tüm idareci ve öğretmenlerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ederiz.

Şbt

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak ''OKULUM TEMİZ'' belgesini almış bulunmaktayız.''OKULUM TEMİZ'' belgesini,  okulumuza kazandırmış olan tüm idareci, öğretmen ve personelimize değerli katkılarından ve  çalışmalarından dolayı gönülden teşekkür ediyoruz.

Şbt

Değerli öğretmenlerimiz, Sarper Serkan AVCI ve Ümran ÇETİNKAYA'ya yeni görev yerlerinin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni eder, okulumuza yapmış oldukları değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz. 

Ock

Geçen yıl Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen bu yarışma 14-18 Haziran 2021 tarihlerinde Şanlıurfa ilinde Covid-19 salgını tedbirleri ile sadece ulusal düzeyde ve seyircisiz olarak yapılacaktır. Bu yarışmamızda belirli kategorilerde derece yapanlar TEKNOFEST 2021 Robotik Yarışmasına da katılma hakkı elde edecektir.Yarışma ödüllüdür. Yarışma başvuruları için  http://robot.meb.gov.tr/ sayfasını ziyaret ediniz.

Ock

''Okula Duyulan Özlem'' konulu yarışmada 2. olan öğrencimiz Pınar AŞİKAR bugün düzenlenen tören ile ödülünü, İlçemiz Kaymakamı Sayın Oğuzhan Bingöl'den aldı. Yarışmaya katılan okullarımızın eserleri sergilenerek, İlçe Kaymakamımız Sayın Oğuzhan BİNGÖL, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat ÇELİK ve  yarışmaya katılan diğer okul müdürlerimiz tarafından sergideki eserlerin incelemeleri yapıldı.

Sevgili öğrencimiz, Pınar AŞİKAR'a okulumuza yapmış olduğu bu anlamlı katkıdan dolayı teşekkür eder, daha nice başarılara imza atmasını temenni ederiz. Emeği geçen idarecilerimize ve öğretmenimize de teşekkür ederiz. 

Ock

''Okula Duyulan Özlem'' konulı resim yarışmasında ilçe ikinciliğini kazanan sevgili öğrencimiz, Pınar AŞİKAR'ı emeği ve başarısından dolayı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Ock

11-17 OCAK ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI

11-17 Ocak 2021 tarihlerinde Enerji Verimliliği Haftası ile ilgili etkinlikler düzenlenecektir.

Ock

Bugün okulumuz peronelinin katılımı ile İstiklal Marşı'mızı birlikte okuduk.

Ock

Okulumuz öğretmen ve öğrencilerinin birlikte oluşturdukları matölyemateryal çalışmamızı sizlerle paylaşıyoruz.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak matölyemateryal çalışmamız matpoliye ulaşabilirsiniz.

Ock

Gazi Mustafa Kemal'in 31 Ekim 1918 tarihinde Adana'ya gelerek, İskenderun'a çıkartma yapmayı planlayan İngiliz ve Fransızlara ateşle karşılık verileceğini belirtmesiyle, Kurtuluş Mücadelesi ateşinin Adana'da yakılması, biz Adanalılar için bir övünç kaynağıdır. Çanakkale Savaşı'ndaki ruh Kurtuluş Savaşı döneminde Adana'da canlanmış, Adanalı esaret altında kalmayı reddederek, yapılan bütün zulümlere başkaldırıp, 5 Ocak günü düşmana karşı başlattığı bağımsızlık mücadelesini kazanmıştır.

Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinde, Adana'nın çok önemli bir yeri vardır. Mustafa Kemal Atatürk, 15 Mart 1923 tarihinde devlet reisi olarak şehrimizi ziyaretlerinde, Kurtuluş Mücadelesi kararını Adana'da aldığını, "Bende bu vakayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur." sözü ile belirtmiştir. Türk milletinin zincirlerini kırarak elde ettiği bağımsızlığın temellerinin de Adana'da atıldığının bir göstergesidir.

5 Ocak günü kurtuluş bayramımızın yanında rahmetli Arif Nihat ASYA'nın Bayrak şiirini de edebiyatımıza kazandırmıştır. Adana'da 5 Ocak kutlamaları için akşam el-ayak ortalıktan çekilince, petrol lambasının yorgun ışığı altında, bayrağımıza sarınarak kalemi eline alır. Şafak sökerken, Bayrak şiiri hazırdır. O gece, şiiri nasıl yazdıysa, öylece kalır. Yani üzerinde ikinci bir defa oynama yapmaz. 5 Ocak kutlamalarında ilk defa Adana'da Saat Kulesinin yanındaki törende okunur.


BAYRAK

Ey, mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,

Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü!

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

 

Sana benim gözümle bakmayanın mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun yuvasını bozacağım.

 

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar.

Yurda ay yıldızın ışığı yeter.

 

Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün.

Kızıllığında ısındık,

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün,

Gölgene sığındık.

 

Ey, şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalan;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum, Senin dibinde öleceğim.

 

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:

Yeryüzünde yer beğen!

Nereye dikilmek istersen,

Söyle, seni oraya dikeyim!

 

Arif Nihat ASYA

Ara

Okulumuz öğrencileri ile birlikte yürüttüğümüz eTwinning Projesi kapsamında öğrencilerimizin oluşturduğu hikayeye aşagıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ara

'' Doğacaktır sana va'dettiği günler Hakk'ın...

Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın...''

İstiklal Marşı'mızın yazarı Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u vefatının 84. sene-i devriyesinde saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz... 

Ara

Matölye Projesinin Tanıtımı için Dijital Sergi

 Aşağıdaki linke tıklayarak dijital sergiyi ziyaret edebilirsiniz.